Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na wystawę pt.: „Zwyczaje okresu Dodekameron – świętych dwanaście dni na Cyprze”. Na 24 planszach zaprezentowane zostały tradycje bożonarodzeniowe wyspy, na której nikt nie ubiera choinki, ani nie dzieli się opłatkiem. Cypryjski Dodekameron, to liczący dwanaście dni okres świąteczny. Rozpoczyna się on się 25 grudnia i od Bożego Narodzenia trwa, przez Nowy Rok, aż do Święta Objawienia Pańskiego obchodzonego 6 stycznia. Po chrzcie Chrystusa i poświęceniu wód, Cypryjczycy kolędują w swoich domach, jedząc placki „kserotigana” i małe złote kuleczki „lukumades”. Najważniejszym świątecznym wypiekiem jest jednak ciasto świętego Bazylego  – „vasilópitta”, będące kontynuacją zwyczaju, zgodnie z którym ukryta w środku moneta przynosi szczęście swojemu znalazcy na cały następny rok. Te zwyczaje, tak inne od naszych, przybliża wystawa. Na planszach umieszczone zostały ponadto ilustrowane opisy cypryjskich tradycji i świątecznych zwyczajów oraz fotografie dokumentalne wykonane podczas sprawowania bożonarodzeniowych obrzędów. Dla odwiedzających piotrkowskie Muzeum, przygotowane zostały katalogi towarzyszące wystawie.
Wernisaż wystawy zaplanowany został na 27 grudnia 2018 r. o godzinie 14.00. Organizatorami wystawy są: Miasto Piotrków Trybunalski, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Fundacja Hagia Marina i Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie Trybunalskim.