W środowe (17.01) popołudnie w Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, odbyła się uroczysta Sesja Rady Miasta będąca podsumowaniem roku 800-lecia połączona z inauguracją obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Prezydent Krzysztof Chojniak podziękował za organizację obchodów wszystkim, którzy włączyli się w obchody 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego. Prezydent zaprosił do równie aktywnego włączenia się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, które będą obchodzone w 2018 roku.
Następnie pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. 800-lecia – Jolanta Kopeć, podsumowała całoroczne obchody podkreślając znaczący wkład Muzeum w Piotrkowie w organizację, przeprowadzenie i obsługę medialną wydarzeń związanych z obchodami jubileuszu.
„Najważniejszym celem jubileuszu było wzbudzenie wśród mieszkańców Piotrkowa dumy z miejsca, w którym żyją. Wydaje mi się, że to nam się udało. Chcieliśmy także, aby o naszym mieście było głośno w Polsce. Realizacja tego celu przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, a takiego napływu mediów do grodu trybunalskiego chyba nigdy nie było” – mówiła Jolanta Kopeć, która przypomniała najważniejsze imprezy 800-lecia. Głównym punktem jubileuszu były Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej z udziałem prezydentów obu państw, którzy gościli w salach piotrkowskiego muzeum. W ramach 800-lecia odbyło się także około 150 imprez i wydarzeń o charakterze kulturalnym, turystycznym, edukacyjnym, sportowym. Znaczna część wydarzeń zorganizowana i współorganizowana została przy udziale Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim. Zadania te realizowane były przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Historii Polski, które to instytucje były współorganizatorami obchodów 800-lecia Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.
Kolejnym punktem uroczystej Sesji Rady Miasta był wykład „800 lat Piotrkowa Trybunalskiego w kontekście 100-lecia odzyskania niepodległości”, który wygłosił dr hab. Jacek Regina – Zacharski.
Na zakończenie wszyscy obecni wpisywali się do pamiątkowej księgi będącej częścią „Kapsuły Czasu”, która znajdzie się w nowo powstającym budynku mediateki. Księga została opatrzona rotą, której przesłaniem jest poparcie dla budowy mediateki – pomnika 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego.
Uroczystą sesję zakończył koncert Piotrkowskiej Orkiestry Kameralnej.