Oddział Muzeum w Polichnie zaprasza do odwiedzenia wystawy czasowej pn.: ”Henryk Derczyński – dokumentalista kresu wojny”. W związku z 75. rocznicą zakończenia II wojny światowej pracownicy Muzeum przybliżają sylwetkę jednego z wybitniejszych fotografików polskich. Przebywając w roku 1945 na terenie Piotrkowa stał się dokumentalistą kresu okupacji niemieckiej, ale także fotografem nadziei i obaw piotrkowian, którzy stanęli w obliczu nowej, powojennej rzeczywistości.
Uroczystemu powitaniu towarzyszyła defilada, podczas której żołnierze pododdziałów II Armii Wojska Polskiego przemaszerowali ulicą Słowackiego. Podczas pobytu żołnierzy w Piotrkowie odprawiona została okolicznościowa msza święta w kościele OO. Bernardynów. Złożono również kwiaty przy pomniku grobu nieznanego żołnierza, przy którym pochowani zostali jeńcy radzieccy z piotrkowskiego stalagu. Po tygodniowym pobycie w mieście, już 18 lutego piotrkowianie żegnali żołnierzy wyruszających „na Berlin”. Defiladę z trybuny honorowej, ustawionej przed budynkiem sądu, odbierał późniejszy marszałek Michał Rola-Żymierski (w okresie międzywojennym agent NKWD) oraz dowódca II Armii Wojska Polskiego gen. Karol Świerczewski (ideowy komunista i były wysoki dowódca radziecki).Zarówno wkroczenie Wojska Polskiego, defilada oraz wydarzenia towarzyszące, jak też wymarsz, utrwalone zostały, na fotografiach Henryka Derczyńskiego.Fotografik udokumentował również wydarzenia, które rozegrały się podczas kolejnych kilku miesięcy.Są wśród nich m.in. wykonane w dniach 23-25 marca 1945 r. zdjęcia z ekshumacji i pogrzebu ofiar terroru czasów niemieckiej okupacji zamordowanych w lasach piotrkowskich.
Z uwagi na często drastyczny charakter dokumentacji śladów ludobójstwa, cykl tych ostatnich zdjęć został pominięty na wystawie.Prezentowane na wystawie fotografie przedstawiają zupełnie inny obraz czasu wojny niż dokumentalne zdjęcia z prac ekshumacyjnych. Stanowią nie tylko dokument tamtych dni ale ukazują też entuzjazm ludności Piotrkowa wynikający ze zbliżającego się końca wojny.
Prezentowana ekspozycja wzbogaca stałe wystawy prezentowane w Muzeum w Polichnie. Dla zwiedzających dostępna jest otwarta w 2013 r. wystawa stała pt.: „Walka o Rzeczpospolitą w latach 1939 – 1956”, a także dostępna od 2015 r. wystawa multimedialna pt.: „Meandry historii – z prądem czy pod prąd? Historia wskaże Ci drogę”.
Oddział Muzeum jest czynny dla zwiedzających codziennie oprócz poniedziałków i dni poświątecznych w godzinach 10-16 (od wtorku do czwartku), 10-17 (piątki), 10-16 (soboty), 10-15 (niedziele). Wstęp na wystawy jest bezpłatny.Szczegóły pod numerem telefonu: 508 691 333