Informujemy, że wszystkie koncerty XLIX Dnia Muzyki Kameralnej odbywają się o godzinie 17.00 – wstęp wolny. 

Komisja Europejska ogłosiła, iż rok 2018 będzie Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Przyłączając się do tej inicjatywy Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim proponuje przedsięwzięcie popularyzujące bogaty dorobek kulturowy Polski i Europy w postaci Dni Muzyki Kameralnej. Wydarzenie to ma charakter cykliczny i corocznie odbywa się ono na Zamku Królewskim w Piotrkowie Trybunalskim. W ramach tegorocznych XLIX Dni Muzyki Kameralnej zaplanowane zostały cztery koncerty prezentujące różnorodność dorobku muzycznego kompozytorów europejskich.

Na inaugurację cyklu, w dniu 11 marca 2018 roku usłyszymy kantaty sakralne i sonatę triową f-dur Georga Phillipa Telemanna (1681-1767), w wykonaniu „Kapela Polonica”, zespołu tworzonego przez absolwentów wyższych uczelni muzycznych z Łodzi, Wrocławia, Poznania i Genewy. Kantaty napisane przez Telemanna są utworami, które odpowiadały na potrzeby duchowe wiernych w baroku, jednakże również dziś zachwycają spójnią i bogactwem tekstu, który został uzupełniony brzmieniem różnorodnych instrumentów.

Drugi koncert noszący tytuł „Muzyczne salony Włoch” zaplanowany został na dzień 15 kwietnia 2018 roku. Wydarzenie to przybliża odbiorcom świat harmonii Feliksa Mendelssohna-Bartholdego oraz impresjonizmu Ottorino Respighi. Usłyszymy symfonię c-moll op.11 Mendelssohna w aranżacji kompozytora na cztery ręce w wykonaniu Rosselli Spinosy i Alessandro Calcagnile oraz takie utwory jak: „Fontanny rzymskie” i „Pinie rzymskie” Ottorino Respighiego.

W dniu 29 kwietnia 2018 roku z koncertem zatytułowanym „Espanoletas” na Zamku Królewskim w Piotrkowie Trybunalskim wystąpi zespół Liarman. Wówczas w trakcie recitalu muzyki hiszpańskiej publiczności zostaną przybliżone starohiszpańskie pieśni, ukazujące bogactwo wielokulturowej średniowiecznej Hiszpanii. Zespół wystąpi w składzie Susana Raso, Lidia Małyszek, Łukasz Gaszler . Artyści oprócz starohiszpańskich, zaprezentują własne aranżacje do poezji F. Garcii Lorca. „Ondas”, „Al Pasar por Casablanca”, „Aldara”i „Tonadilla”.

W dniu 13 maja 2018 roku, na ostatnim koncercie XLIX Dni Muzyki Kameralnej wystąpią pedagodzy – nauczyciele Szkoły Muzycznej w Piotrkowie Trybunalskim. W repertuarze pojawią się utwory G.F. Haendla , J. Halvorsena, J. Brahmsa, C.M. Webera, D. Szostakowicza, W. Simionowa oraz A. Piazolli. Tytuł koncertu brzmi „Kameralnie przez wieki – od Haendla do Piazolli”.

Prezentowany przez Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim cykl Dni Muzyki Kameralnej, w intencji pomysłodawców ma zachęcić jak największą liczbę osób do odkrywania muzyki europejskiej a także wzmacniać poczucie przynależności do jednego kręgu kulturowego i cywilizacyjnego. Propozycja Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim jest zatem odpowiedzią na tegoroczne motto Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018: „Nasze dziedzictwo: tu przeszłość spotyka się z przyszłością”.