Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim z okazji zbliżających się Walentynek zaprasza na kocert – spektakl „Kobieta i mężczyzna…czyli powiedz mi jak mnie kochasz”. Wraz z Dariuszem Jakubowskim, śpiewaczką Katarzyną Thomas i pianistą Piotrem Szafrańcem, weźmiemy udział w poetycko-muzycznej podróży w poszukiwaniu spełnienia w miłości.

Inspiracją będą miłosne tematy w poezji od E. Dickinson, biblijnej, zmysłowej Pieśni nad Pieśniami, szekspirowskich Sonetów, po współczesnych Szymborską Gałczyńskiego czy Baczyńskiego. Odnajdziemy Baudelairowskie namiętności dziewiętnastowiecznego Paryża, peronowe rozstania Thomasa Hardy’ego, ożywcze dotknięcie przywracające sens pustej rzeczywistości opisane przez Z Krasinskiego. Zajrzymy tez do renesansowej alkowy, by zerknąć na „dworski streaptease’’,z wdziękiem, dowcipnie uchwycony przez Johna Donne’a,a przetłumaczony przez Stanisława Barańczaka.
Ten eklektyczny patchwork jest świadomym wyborem również w muzyce. Obok legendarnego motywu Michela Legranda z filmu Kobieta i mężczyzna , równie popularnych tematów z West Side Story Georga Gershwina i melodii Marka Grechuty, usłyszymy też popularne w artystycznych salonach Paryża miniatury/etiudy Ericka Satie, miłosną arię Mimi z Cyganerii Pucciniego, czy neoromantyczną pieśń Ryszarda Straussa.
Kobieta i mężczyzna… to wspólna z widzami podróż przez style i epoki, mieszająca formy, by tym bardziej wydobyć sens, bo formy i kostiumy się zmieniają a archetypiczny sens pozostaje wieczny. Sens połączenia człowieka z człowiekiem nie w namiętnym zmaganiu, walce o dominację, a w harmonijnym obdarowywaniu w wolnym wyborze. Miłość, to ów szekspirowski (…)„znak wzniesiony wiecznie nad bałwany, bez drżenia w twarz patrzący sztormom i cyklonom/gwiazda zbłąkanych łodzi. ” Przychodzi spoza czasu i przestrzeni , z innego porządku, ale tu na ziemi ma się urealnić.

11.02.2018 roku – godz. 17.00 – Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim – Plac Zamkowy 4 – wstęp bezpłatny