Zamek Królewski, wzniesiony w Piotrkowie Trybunalskim dla Zygmunta I Starego, w tym roku obchodzi 500-lecie oddania go do użytku. Zbudowany został przez muratora królewskiego Benedykta, zwanego błędnie przez niektórych „Sandomierzaninem”, na sztucznym nasypie, otoczonym fosą, do którego wchodziło się przez mostek wiodący do głównych obitych żelazem drzwi. Wieżową, trzykondygnacyjną bryłę budynku zbudowano na planie zbliżonym do kwadratu. Parter budynku był przeznaczony dla dworzan, na pierwszym piętrze znajdowały się zaś prywatne komnaty królewskie. Drugie piętro budynku spełniało funkcję komnat reprezentacyjnych – odbywały się tu spotkania z senatorami, sekretarzami królewskimi oraz innymi dostojnikami. Dach budynku pierwotnie najprawdopodobniej był dwuspadowy, a jego obecny kształt jest wynikiem późniejszych zmian.   Piotrkowski zamek był oficjalną rezydencją monarszą do końca panowania Zygmunta Augusta. Ostatni z Jagiellonów wolał jednak przebywać w dworku myśliwskim na Bugaju. 

W sierpniu 1918 roku budynek przekazano Polskiemu Towarzystwu Krajoznawczemu. Następnie rozpoczęły się tam prace remontowe, które trwały do roku 1922. Niestety nie zdołano wówczas odtworzyć renesansowych i barokowych portali, postarano się natomiast o zabezpieczenie budynku. W 1922 roku otwarto Muzeum Krajoznawcze Ziemi Piotrkowskiej. Od tej chwili datuje się historia „zamku” jako siedziby Muzeum. 

Główne obchody 500-lecia ukończenia prac budowlanych nad zamkiem królewskim Zygmunta I Starego w Piotrkowie Trybunalskim i oddania go do użytkowania ostatnim Jagiellonom zaplanowano na 21 września 2019 roku.