Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na uroczyste obchody 500-lecia zakończenia budowy Zamku Królewskiego w Piotrkowie i oddania go w użytkowanie ostatnim Jagiellonom. Impreza odbędzie się 21 września 2019 r. w godzinach 15.00-20.00 na skwerze przy placu Zamkowym oraz w na dziedzińcu piotrkowskiego Muzeum.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber, Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau oraz Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak
Obchody 500-lecia rozpoczną się o godz. 15.00. Wówczas to nastąpi wciągnięcie na maszt Zamku Królewskiego chorągwi jagiellońskiej i przejście orszaku królewskiego na Plac Zamkowy, gdzie rozpocznie się piknik plenerowy „Z zamkiem królewskim przez wieki”, podczas którego nie zabraknie atrakcji edukacyjno- artystycznych przygotowanych przez partnerów wydarzenia: Miejski Ośrodek Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Próchnika, Stowarzyszenie Fotograficzne „Kreatywni”, Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego, Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi, Ośrodek Działań Artystycznych, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, Centrum Informacji Turystycznej, 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Wsparcia udzielą także harcerze z Chorągwi Łódzkiej Hufiec w Piotrkowie Trybunalskim.
Po części oficjalnej ok. godziny 15.30 zainteresowani będą mogli obejrzeć inscenizacje legend piotrkowskich w wykonaniu Piotrkowskiej Fundacji Talentów oraz Etiudę Trybunalską–w wykonaniu Grupy Teatralnej BOCZNY TOR
Będzie też możliwość wykonania fotograficznej „Pamiątki z dworu króla Zygmunta I Starego” dzięki zaangażowaniu piotrkowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego „Kreatywni”. Pamiątkowe fotografie będą wykonane w plenerze na ławeczkach przygotowanych z okazji 500-lecia piotrkowskiego Zamku Królewskiego. Nie zabraknie też pokazów fechtunku i walki rycerskich w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych „Strefa Historii” oraz Szkoły Fechtunku Aramis, które prezentowane będą na dziedzińcu muzealnym.
Ważnym elementem obchodów 500 lecia piotrkowskiego zamku będzie wernisaż wystawy malarstwa historycznego na której zostaną przedstawione prace takich znakomitych malarzy polskich jak: Jan Matejko, Jerzy Kossak, Wojciech Kossak, Wojciech Gerson, Jan Czesław Moniuszko a także nadwornego malarza ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego- Marcello Bacciarellego. Wernisaż odbędzie się o godzinie 17.00. Wystawa „Polskie Malarstwo Historyczne na przestrzeni wieków” przygotowana została w oparciu o zbiory Muzeum Sztuki w Łodzi. Wernisaż uświetni koncert w wykonaniu wykładowców i absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej im. I. J. Paderewskiego I i II stopnia w Piotrkowie Trybunalskim.
Przez cały czas trwania imprezy, uczestnicy będą mogli zapoznać się z plenerowymi wystawami: „Widoki piotrkowskiego zamku na przestrzeni wieków”, „Budowanie państwowości i demokracji”, a także prezentacją artefaktów renesansowej kamieniarki zamkowej z warsztatu królewskiego muratora Benedykta Sandomierzanina.
O godzinie 19.00 miłośnicy muzyki dawnej będą mieli okazję do wysłuchania okolicznościowego koncertu p.t.: „Królewski dwór Jagiellonów. Jeden dzień z życia dworu”, który wykonany zostanie przez zespół muzyków wawelskich FLORIPARI.
Zakończenie obchodów przewidziane zostało na godzinę godz. 20.0. Wówczas nastąpi prezentacja iluminacji Zamku Królewskiego.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Program uroczystości:
godz. 15.00 – Inauguracja obchodów 500-lecia zakończenia budowy Zamku Królewskiego
godz. 15.30-20.00 – Piknik plenerowy „Z Zamkiem Królewskim przez wieki”
godz. 17.00 – Wernisaż wystawy czasowej „Polskie malarstwo historyczne na przestrzeni wieków” – wystawa ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi. Oddział Pałac Herbsta
godz. 19.00 – Koncert okolicznościowy „Królewski dwór Jagiellonów. Jeden dzień z życia dworu” w wykonaniu zespołu muzyków wawelskich „FLORIPARI”
godz. 20.00 – Zakończenie obchodów, prezentacja iluminacji Zamku Królewskiego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau
Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber
Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak

Sponsorzy:
PEUK s.a.Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Piotrków Trybunalski
Developer Sylwester Rudecki
POLANIK

Partnerzy:
Urząd Miasta Piotrków Trybunalski
Muzeum Sztuki w Łodzi
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim

Studio Stowarzyszenia Fotograficznego Kreatywni
Ośrodek Sportu i Rekreacji Piotrków Tryb.
Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim
Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie Trybunalskim
Piotrkowska Fundacja Talentów
Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Piotrkowie Trybunalskim
25 Brygada Kawalerii Powietrznej
Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego

Media:
epiotrkow.pl
Radio Strefa Fm
Tydzień Trybunalski
FORUM