Już dziś chcielibyśmy zaprosić Państwa na koncert muzyki barokowej w wykonaniu orkiestry Altberg Ensemble, ktory odbędzie się w naszym Muzeum w dniu 12.08.2017 o godz. 18. Serdecznie zapraszamy!

 

Orkiestra barokowa Altberg Ensemble to nowa inicjatywa artystyczna wiolonczelisty Jakuba Kościukiewicza oraz skrzypaczki Justyny Skatulnik – muzyków związanych z łódzką Akademią Muzyczną. Zespół składa się z profesjonalnych muzyków, którzy wykonują muzykę XVII i XVIII wieku grając na instrumentach historycznych lub ich kopiach, z użyciem strun jelitowych, smyczków historycznych oraz opierając interpretację na historycznych praktykach wykonawczych, co wymaga nie tylko wszechstronnego wykształcenia w dziedzinie samej instrumentalistyki, ale również szerokiej wiedzy teoretycznej. Ideą zespołu jest zintegrowanie łódzkiego środowiska instrumentalistów zajmujących się muzyką dawną, stąd wszyscy członkowie zespołu to absolwenci oraz pedagodzy Katedry Klawesynu i Muzyki Dawnej działającej przy Akademii Muzycznej w Łodzi.

 

Altberg Ensemble to wyjątkowy projekt, w którym młodość i entuzjazm spotyka się z doświadczeniem i profesjonalizmem. Orkiestrę tworzą bowiem muzycy, którzy zdobywają zawodowe doświadczenia studiując i koncertując nie tylko w kraju, ale również za granicą. Wielu członków zespołu współpracuje z renomowanymi zespołami i najważniejszymi europejskimi orkiestrami muzyki dawnej. Każdy z nich wnosi zatem do zespołu swoją bogatą i różnorodną mieszankę doświadczeń i inspiracji, co wpływa na oryginalność brzmienia, interpretacji oraz wyjątkową atmosferę każdego koncertu.

 

Nazwa zespołu inspirowana jest postacią Emmy Altberg (1889-1983), pianistki i klawesynistki zafascynowanej muzyką dawną. Kontynuowała ona tradycje prekursorki renesansu klawesynu i muzyki dawnej Wandy Landowskiej, u której uczyła się w Saint-Leu-la-Forȇt w latach 20-stych XX wieku. Zaraz po II Wojnie Światowej Emma Altberg otworzyła i prowadziła klasę klawesynu w PWSM w Łodzi. Dało to solidne podstawy do utworzenia pół wieku później Katedry Klawesynu i Muzyki Dawnej. Altberg Ensemble jest wspaniałym efektem tej działalności.

 

Skład zespołu:

 

Justyna Skatulnik – skrzypce barokowe, koncertmistrz

Joanna Piszczorowicz – skrzypce barokowe

Joanna Gręziak – skrzypce barokowe

Małgorzata Małkiewicz – skrzypce barokowe

Piotr Chrupek – altówka barokowa (gościnnie)

Natalia Reichert – altówka barokowa (gościnnie)

Jakub Kościukiewicz – wiolonczela barokowa, koncertmistrz, kierownictwo artystyczne

Weronika Jabłońska-Siwiak – wiolonczela barokowa

Anna Cierpisz – wiolonczela barokowa

Stanisław Smołka – violone (gościnnie)

Ewa Mrowca  – klawesyn

Joanna Cyrulik – klawesyn

Witold Wilgos – teorba (gościnnie)

Ewa Gubiec – flet traverso

Przemysław Wiśniewski – flet traverso

Patrycja Leśnik – obój barokowy

Jan Ziemowit Hutek – obój barokowy

Szymon Józefowski – fagot barokowy (gościnnie)