W dniu 18 maja 2018 roku w Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim odbył się wernisaż wystawy „Wyspa Wolności” – Towarzystwa Historyczno-Literackiego i Biblioteki Polskiej w Paryżu. Tytułowa „wyspa wolności” to Biblioteka Polska w Paryżu mająca swoją siedzibę na Wyspie św. Ludwika w sercu miasta – oaza niezależnej polskiej kultury i myśli politycznej w XIX i XX wieku.

Od 1838 roku, przez ponad 150 lat – okres zaborów po dzień dzisiejszy – Biblioteka jest także miejscem spotkań i dyskusji polskich emigrantów, którzy wspólnie stworzyli jej cenny księgozbiór, zgromadzili dokumenty i dzieła sztuki. Wystawa prezentuje historię tego wyjątkowego miejsca, sylwetki jej twórców i wizerunki najcenniejszych zbiorów.

Wystawa będzie dostępna do zwiedzania od maja do czerwca 2018 roku.