W Roku Papieskim obchodzonym z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II oraz przypadającej 16 października 42. rocznicy wyboru Polaka na Stolice Piotrową, zachęcamy do obejrzenia plenerowej wystawy prezentowanej na parkanie Muzeum przy Placu Zamkowym 4. Ekspozycja przygotowana została przez Centrum Myśli Jana Pawła II.
Celem prezentacji jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii kościoła i świata oraz pokazanie bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.
Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny” zabiera w podróż po przełomowych momentach życia papieża Jana Pawła II od narodzin małego Lolka, poprzez poznanie dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay, po obserwację powołanie kapłańskiego, biskupstwa i obchodów Milenium Chrztu Polski oraz wyprawy kajakowe biskupa Wojtyły organizowane wspólnie z młodzieżą akademicką. Na kolejnych segmentach wystawy, widz wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, a w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.
Ekspozycja składa się z 10 plansz, na których wykorzystano fotografie pochodzące zarówno od osób prywatnych, instytucji, agencji, jak i ze zbiorów Centrum Myśli Jana Pawła II. Wystawa prezentowana będzie na parkanie Muzeum przy Placu Zamkowym 4 na przełomie października i listopada 2020 r.