„CZAS KRAJOBRAZU” – wystawa fotografii Pawła Pierścińskiego ze zbiorów Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach.

Kuratorka wystawy: Stanisława Zacharko-Łagowska.

Od wielu już lat kwiecień jest w Piotrkowie miesiącem poświęconym fotografii. W związku z tym, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim prezentuje specjalną wystawę, na której pokazanych zostało blisko sto prac wykonanych przez Pawła Pierścińskiego. Artysta był twórcą, organizatorem i animatorem pracy kierunku artystycznego pod nazwą KIELECKA SZKOŁA KRAJOBRAZU.

Z uwagi na zaistniała sytuację epidemiczną, zmianie uległ zaplanowany na dziś termin wernisażu i czas prezentacji tej wystawy. Gotowa na otwarcie wystawa, czeka na udostępnienie szerokim kręgom odbiorców. O nowym terminie wernisażu i czasie trwania wystawy poinformujemy niezwłocznie.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z fotogalerią, biogramem artysty oraz krótkim reportażem poświęconym Pawłowi Pierścińskiemu.

Paweł Pierściński (25.05.1938 – 22.05.2017) – fotograf, publicysta, krytyk i teoretyk fotografii, działacz społeczny, organizator ruchu fotograficznego pejzażystów polskich, komisarz ogólnopolskich wystaw fotografii krajobrazowej, redaktor i współautor między innymi almanachów fotograficznych: „Mistrzowie Polskiego Pejzażu” (2000) oraz „Kielecka Szkoła Krajobrazu” (2002). Twórca, organizator i animator pracy kierunku artystycznego pod nazwą KIELECKA SZKOŁA KRAJOBRAZU. Fotografował od 1952 roku, debiut wystawienniczy w 1955. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (od 1964), Członkiem Honorowym ZPAF (od 1982), Honorowym Prezesem Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF w Kielcach (od 1985), członkiem honorowym wielu stowarzyszeń fotograficznych w Polsce. Był autorem ponad 250 wystaw indywidualnych, ponad 600 razy eksponował fotografie na wystawach w kraju i zagranicą, otrzymał liczne medale, nagrody i dyplomy. Fotografie artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach muzealnych. Za twórczość fotograficzną oraz za społeczną działalność organizacyjną Paweł Pierściński otrzymał liczne odznaczenia państwowe, m.in.: Krzyż Oficerski oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, srebrną odznakę „Gloria Artis” oraz honorowe odznaczenia Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) w Genewie.

W załączeniu link do nagrania o wystawie Pawła Pierścińskiego wyemitowanego przez TV Piotrków w INFORMACJACH PIOTRKOWSKICH z 5.06.20 r. od 11 minuty programu.

Poniżej zamieszczamy też link do nagrania, z którego można dowiedzieć się więcej nie tylko o samym artyście ale również o znaczeniu fotografii i wrażliwości twórcy KIELECKIEJ SZKOŁY KRAJOBRAZU.