W ostatnim tygodniu listopada, dzięki teatralnej scenografii, wnętrza piotrkowskiego Muzeum zmieniły się w na wpół biesiadną, na wpół rycerską salę w stylu dworkowym. Wszystko to na potrzeby realizacji koncertu inscenizowanego pn. „Śpiewnik polski w Strasznym Dworze”. Widowisko w reżyserii Dariusza Stachura, który objął także kierownictwo artystyczne, zainspirowane zostało operą Stanisława Moniuszki „Straszny dwór”, napisaną jako manifest patriotyczny po upadku powstania styczniowego. Narodowy charakter dzieła spotkał się wówczas z reakcją cenzury rosyjskiej, gdyż niezaprzeczalne wartości muzyczne połączone zostały z odwołaniami do staropolskich obyczajów oraz miłości i poświęcenia dla Ojczyzny. 
„Śpiewnik polski w Strasznym dworze”, to projekt, który w przemyślany i ciekawy sposób połączył najpiękniejsze arie z opery Moniuszki (m. in. „aria z kurantem” Stefana, dumka Jadwigi, aria Skołuby, arie Hanny i Miecznika) z utworami innych polskich kompozytorów. W operowe postacie wcielili się cenieni śpiewacy operowi występujący w kostiumach z epoki: Ziemowit Wojtczak, Aleksandra Borkiewicz, Andrzej Kostrzewski, Sylwia Nowicka, Łukasz Gaj. W dynamiczną akcję sceniczną, nawiązującą do historii opowiedzianej w libretcie, wplecione zostały m. in. pieśni F. Chopina, M. Karłowicza, pieśni patriotyczne i wojskowe powstałe na przestrzeni wieków a także teksty opracowane przez Tomasza Raczkiewicza, który wcielił się w rolę Stańczyka. Solistom towarzyszyli artyści chóru Teatru Wielkiego w Łodzi i Orkiestra Kameralna im. J. Kiepury w Łodzi pod kierownictwem Bogny Dulińskiej.

Nagranie zrealizowane w Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim już wkrótce udostępnione zostanie na https://muzeumpiotrkow.pl/ oraz 
https://pl-pl.facebook.com/MuzeumWPiotrkowieTrybunalskim/ „Śpiewnik polski w Strasznym dworze” z pewnością przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw, podniesienia świadomości znaczenia i ciągłości polskiej kultury oraz do zwiększenia zainteresowania pieśnią patriotyczną, muzyką klasyczną i ojczystą historią. Realizacja w salach Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim koncertu inscenizowanego pt. „Śpiewnik polski w Strasznym dworze”, wykonane zostało dzięki Fundacji „CANTO PRO CLASSICA”, dzięki środkom pochodzącym z Fundacji BGK.

Kierownictwo artystyczne i reżyseria – Dariusz Stachura

Wystąpili artyści polskiej sceny operowej

Soliści:

Ziemowit Wojtczak

Aleksandra Borkiewicz

Andrzej Kostrzewski

Sylwia Nowicka

Łukasz Gaj

Tomasz Raczkiewicz – Stańczyk

Artyści chóru Teatru Wielkiego w Łodzi

Orkiestra Kameralna im. J. Kiepury w Łodzi pod kierownictwem Bogny Dulińskiej

autor tekstów Stańczyka – Tomasz Raczkiewicz

realizacja: Fundacja „CANTO PRO CLASSICA”