„1920-2020 Uczcijmy pamięć o tych dniach”
W tym roku z uwagi na restrykcje związane z zaistniałą sytuacją epidemiczną, rocznicowe obchody upamiętniające 100 lecie Bitwy Warszawskiej – przełomowego momentu wojny polsko-bolszewickiej, który uznany został za 18. decydującą bitwę w dziejach świata, będą miały specyficzny charakter. Udział w uroczystościach rocznicowych w naszym mieście będzie ograniczony uwarunkowaniami sanitarnymi. Wszystkim, którzy pragną uczcić pamięć o tych dniach i zechcą zaakcentować ich doniosłość, proponujemy wykorzystanie uwspółcześnionej wersji okolicznościowego plakatu z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.
Autorem barwnej litografii o wymiarach 110 x 74 cm, która posłużyła do wydrukowania jednego z bardziej znanych i rozpoznawalnych w 1920 r. plakatów propagandowych „WSTĄP DO WOJSKA. BROŃ OJCZYZNY” jest Stanisław Sawiczewski.
W pierwotnej wersji był to plakat werbunkowy wzywający do akcesji do tworzącej się lipcu 1920 r, Armii Ochotniczej pod dowództwem gen. Józefa Hallera. W całym kraju działały lokalne punkty werbunkowe, do których w ciągu kilku tygodni zgłosiło się ponad 100 tysięcy ochotników.
Pierwszoplanowa postać Hallera przedstawiona została na wzniesieniu, spowita kłębami dymu unoszącego się z widocznej w oddali pożogi. Generał wspiera się o laskę, którą posługiwał się od czasu wypadku samochodowego, który wydarzył się podczas podróży z Piotrkowa do Częstochowy w 1915 r. po wizytacji tworzących się w Piotrkowie oddziałów legionowych. 
Na plakacie, Haller wyniesiony został niemalże do rangi męża opatrznościowego. Stojący na podwyższeniu, wyprostowany odziany w generalski szaro - niebieski mundur, czapkę oraz wysokie buty z dołączonymi sztylpami. Uniesioną dłoń prawej ręki zdaje się wskazywać na odbiorcę plakatu. Z gestem tym korelowały słowa pod grafiką „WSTĄP DO WOJSKA. BROŃ OJCZYZNY”. Na drugim planie widoczne są szeregi podrywających się do walki ochotników - żołnierzy. 
Dziś na szczęście nikt nie wymaga od nas ofiary krwi, a wolność Rzeczypospolitej nie jest zagrożona. Dlatego uwspółcześniona wersja tego plakatu opatrzona została w skłaniający do refleksji komiksowy napis: „CO TY MOŻESZ ZROBIĆ DLA OJCZYZNY?!”
Zachęcamy do samodzielnego wydrukowania załącznika graficznego w formie plakatu lub pobrania jako tapety telefonu/smartfona/lub innego urządzenia mobilnego. Uczcijmy pamięć o tych dniach z refleksją nad tym „CO TY MOŻESZ ZROBIĆ DLA OJCZYZNY?!”