Dla wszystkich tych, którzy w tych trudnych czasach nie będą mogli odwiedzić naszego Muzeum oraz wystawy „Rekonstrukcja ubiorów dziecięcych od XVII do XIX wieku”, dołączamy serie krótkich filmów, na których prezentowane będą ubiory powstałe w ramach programu Wilanów dla Młodych Talentów. Dzisiaj przyjrzymy się rekonstrukcji ubioru na podstawie Portretu królewicza Władysława Zygmunta – nieznany malarz austriacki, ok. 1605 rok, Zamek Królewski w Warszawie – będącej zaraz pierwszą w kolejności, prezentowaną na sali wystaw czasowych w dawnym Zamku Królewskim w Piotrkowie. Autor rekonstrukcji: Adam Krzepkowski.

Wszystkie elementy prezentowanego stroju zostały wykonane z naturalnych tkanin, możliwie jak najwierniej odwzorowujących tkaniny stosowane w epoce. Większość szwów wykonano ręcznie, podszewkę doszyto w taki sposób aby można było ją wymieniać nie naruszając całości konstrukcji ubioru. Wams (rodzaj krótkiego obcisłego kaftana noszonego przez mężczyzn) i spodnie uszyte zostały z jedwabnego szantungu, na którym nadrukowano wzór kopiujący oryginalny deseń. Guziki naszyto pomiędzy jedwabnymi taśmami, a rękawy ozdobiono haftem z jedwabnej nici. Ubiór uszyty został stosując tzw. interlining – polegający na przepikowaniu długimi ściegami warstw lnianego płótna, podłożonego pod wykrojone części ubioru. Pelerynę uszyto z jedwabnego płótna i podszyto szantungiem, a jej brzegi obszyte zostały jedwabnym sznurkiem. Kryzę u mankiety wykończono lnianą koronką klockową. Filcowy kapelusz formowano ręcznie.