Chcielibyśmy zaprosić Państwa na koncert chóru „Zorza” z Dąbrowy Górniczej, który odbędzie się w sali koncertowej naszego Muzeum 15 X 2017 roku o godzinie 17.00. Wstęp wolny!

Poniżej historia chóru i program koncertu.

Chór „Zorza” powstał w 2003 roku  i rozpoczął działalność  w Pałacu Kultury Zagłębia (P.K.Z.) w Dąbrowie Górniczej. Założycielami i opiekunami artystycznymi zespołu od momentu jego powstania  aż po dzień dzisiejszy są instruktorzy P.K.Z.: Elżbieta Bartosik-Kaźmierska – solistka Opery Śląskiej i Jerzy Kołodziej –oboista Filharmonii Narodowej.

Chór po raz pierwszy  wystąpił  13.11.2003 roku na scenie Pałacu Kultury Zagłębia, podczas  imprezy artystycznej  pn. „Seniorzy  seniorom”.

Już na początku działalności  wokalnej zespół  sięgał po  ambitny repertuar , między innymi  fragmenty oper  Giuseppe Verdiego tj. chór niewolników z opery „Nabucco”, czy „Libiamo” z opery „Traviata”. Poza repertuarem operowym chórzyści wykonywali stylizowaną muzykę ludową, znaną z koncertów  tak utytułowanych  zespołów jak „Mazowsze” czy „Śląsk”.

Wraz z upływem czasu  chór „Zorza”  wypracował   własny styl wykonawczy, jednocześnie tworząc indywidualny, odmienny od klasycznego sposób  opracowania i aranżowania znanych arii operetkowych, musicalowych  przebojów  oraz  światowych standardów muzyki rozrywkowej. Nieco później   w  repertuarze  zespołu  pojawiła się  muzyka sakralna
i patriotyczna.

Działający od ponad  czternastu lat chór „Zorza” ma w dorobku  ponad 200 koncertów na terenie Dąbrowy Górniczej i  w  miastach ościennych. W 2014 roku  zdobył  Nagrodę Grand Prix  na festiwalu w Siewierzu.  Wystąpił z cyklem  koncertów  na Słowacji. Chórzyści  śpiewali w zamku w Mosznej, wystąpili  w Centrum Edukacyjnym  Szklany  Dom w Ciekotach  koło Kielc,  a w 2016 roku zaśpiewali  partię chóralną w operetce „Zemsta Nietoperza” Johanna  Straussa (syna) wraz z solistami Operetki Śląskiej w Gliwicach  (Gliwicki Teatr Muzyczny).

PROGRAM  KONCERTU CHÓRU „ZORZA”

1. „Va Pensiero”  z opery „Nabucco” – G. Verdiego

2. „Nad pięknym, modrym  Dunajem” – J. Straus

3. Cykl czardaszy  – solo: Henryka Piwowarska
                                                   Czesław Tustanowski

4. „Dla Ciebie śpiewam tę pieśń” – R. Stolz
                                                                  – solo – Jolanta Dąbrowska

5. „La Paloma”- S.Yradier

6. „Co się dzieje, oszaleję”- duet z operetki „Księżniczka czardasza” – I. Kalmana
                                                                               – solo – Henryka Piwowarska
– Czesław  Tustanowski

7. „Ponad tęczą” z musicalu „Czarnoksiężnik z Krainy OZ” E.Y. Harburga

8. „Bolero Sevillanas” E.Fabrez
                                                     – solo – Alicja Kulik

9. „Ten piękny sen” z repertuaru zespołu „ ABBA”

10.„Graj Cyganie, graj” z operetki „Perła z Tokaju” F. Raymonda
                                                     -solo – Henryka Piwowarska

11. „Cyt, cyt” – melodia tradycyjna, ludowa

12. „Oczy czarne”
                                – solo – Czesław Tustanowski