W 1410 roku, na polach pod Grunwaldem, wojska polsko-litewskie pod wodzą króla Władysława II Jagiełły i księcia Witolda zadały decydujący cios potędze Zakonu Krzyżackiego. Było to jedno z największych starć średniowiecznej Europy, które nie tylko przyniosło wojskowy sukces, ale również wzmocniło pozycję dynastii Jagiellonów na arenie międzynarodowej.
Dla nas, mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego, postać króla Jagiełły wiąże się nie tylko z triumfem grunwaldzkim, ale również z rozwojem naszego miasta. Już w 1388 roku zwołał on w Piotrkowie pierwszy za swego panowania zjazd generalny, a po wielkim pożarze miasta – odnowił przywileje miejskie i potwierdził samorządność Piotrkowa w oparciu o prawo magdeburskie.
To właśnie tu, w Piotrkowie, ukształtowała się forma sejmu walnego koronnego o charakterze dwuizbowym – według badań prof. Wacława Uruszczaka, miało to miejsce już w 1468 roku, a nie – jak długo sądzono – dopiero w 1493. Posłowie ziemscy po raz pierwszy obradowali wtedy oddzielnie od senatorów, co uznaje się za początek polskiego parlamentaryzmu w formie dwuizbowej.
🏰 W Piotrkowie, jako ważnym ośrodku życia politycznego, podejmowano decyzje o wojnach z Zakonem, uchwalano podatki, rozstrzygano spory stanowe, prowadzono dyskusje nad ustrojem królestwa. Miasto stawało się areną wydarzeń, które kształtowały dzieje całej Rzeczypospolitej.
Bitwa pod Grunwaldem to symbol zwycięstwa oręża, a Piotrków – zwycięstwa prawa, wspólnoty politycznej i organizacji państwowej. To tutaj, dzięki takim postaciom jak król Jagiełło, budowano zręby demokracji szlacheckiej i państwa, które przez kolejne stulecia odgrywało kluczową rolę w Europie Środkowo-Wschodniej.
W rocznicę wielkiej wiktorii przypominamy z dumą, że Piotrków również miał swój udział w epoce jagiellońskiej – jako miasto królów, sejmów i narodzin polskiego parlamentaryzmu.