8 października przypada 128 rocznica urodzin generała Ludwika Czyżewskiego.

Postać dowódcy obrony Gór Borowskich oraz działania prowadzone w okolicach Piotrkowa we wrześniu 1939 r. przypomina wystawa pt. „Obrońcom szosy piotrkowskiej”, która przygotowana została przez Piotra Gajdę.

Na wystawie zobaczyć można fotokopie zdjęć archiwalnych przedstawiających sprzęt walczących stron oraz dokumentujące zniszczenia Piotrkowa. Ponadto przygotowana została dokumentacja kartograficzna przedstawiająca przebieg walk w okolicach Piotrkowa. Wystawa wzbogacona została umundurowaniem, wyposażeniem i uzbrojeniem Wojska Polskiego, a także bronią używaną przez Niemców. Ciekawostką zarówno dla starszych jak też młodszych zwiedzających będą z pewnością modele sprzętu, pojazdów i czołgów wykorzystywane przez obydwie walczące strony we wrześniu 1939 r.

Wystawa udostępniana jest w salach piotrkowskiego Muzeum do końca października od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-16.00. Zwiedzających prosimy o stosowanie się do wytycznych związanych z zachowaniem reżimu sanitarnego.