12 sierpnia 2017 r. w wypełnionej po brzegi sali koncertowej piotrkowskiego Muzeum odbył się koncert orkiestry barokowej „Altberg Ensemble”. Młodzi artyści, którzy przyjęli zaproszenie piotrkowianki – Justyny Skatulnik uświetnili tym samym obchody 800 lecia Piotrkowa Trybunalskiego. Kierownictwo artystyczne nad wydarzeniem objął Jakub Kościukiewicz. Zespół wystąpił w składzie: Justyna Skatulnik – skrzypce barokowe, koncertmistrz, Joanna Gręziak – skrzypce barokowe, Joanna Piszczorowicz – skrzypce barokowe, Małgorzata Małkiewicz – skrzypce barokowe, Jakub Kościukiewicz – wiolonczela barokowa, koncertmistrz, Weronika Jabłońska-Siwiak – wiolonczela barokowa, Anna Cierpisz – wiolonczela barokowa, Ewa Mrowca – klawesyn, Joanna Cyrulik – klawesyn, Ewa Gubiec – flet traverso, Przemysław Wiśniewski – flet traverso, Patrycja Leśnik – obój barokowy, Jan Ziemowit Hutek – obój barokowy. Dodatkowo gościnnie wystąpili: Witold Wilgos – teorba, Stanisław Smołka – violone, Piotr Chrupek – altówka barokowa, Natalia Reichert – altówka barokowa, Szymon Józefowski – fagot barokowy. W programie znalazły się utwory Georga Friedricha Haendla, Tomaso Albinoni, Arcangelo Corelli, Antonio Vivaldiego.
Orkiestra barokowa „Altberg Ensemble” powstał z inicjatywy wiolonczelisty Jakuba Kościukiewicza oraz skrzypaczki Justyny Skatulnik. Zespół składa się z profesjonalnych muzyków, którzy wykonują muzykę XVII i XVIII wieku grając na instrumentach historycznych lub ich kopiach, z użyciem strun jelitowych, smyczków historycznych oraz opierając interpretację na historycznych praktykach wykonawczych, co wymaga nie tylko wszechstronnego wykształcenia w dziedzinie samej instrumentalistyki, ale również szerokiej wiedzy teoretycznej.
Koncert odbył się dzięki wsparciu: INWEMER, ART STYL I SILVER TOP oraz współpracy z Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Stowarzyszeniem „Wawrzyn” i Państwową Szkołą Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim.