W dniu 19 października 2017 roku w Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się kolejna Inscenizacja legend piotrkowskich. Dzieci z piotrkowskich przedszkoli miały okazję poznać najpiękniejsze legendy związane z 800- letnią historią miasta. Pracownicy Muzeum zaprezentowali opowieści o: powstaniu miasta Piotrkowa, dwóch siostrach i zatopionych dzwonach oraz o księciu Łokietku, który ukrywał się w wieży kościoła farnego. Ponadto uczestnicy mieli okazję stoczyć walkę na miecze, zaprzyjaźnić się ze smokiem oraz zwiedzić ekspozycje prezentowane na salach wystawowych. Inscenizacja legend piotrkowskich wpisana jest w obchody 800- lecia Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, których współorganizatorem jest Muzeum Historii Polski. Finansowego wsparcia udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.